Ból barku. Jakie są powody bólu barku? Jak sobie poradzić z bólem barku?

Bark bez tajemnic! Co oznacza ból barku?

 

Przyczyny bólu barku mogą być różnorodne i dotyczyć różnych struktur anatomicznych.

 

Najczęściej spotykane przyczyny bólu barku:

 

1. Zapalenie kaletki maziowej: To stan zapalny kaletki maziowej, której zadaniem jest obniżanie tarcia pomiędzy kośćmi i ścięgnami w stawie barkowym.

 

2. Przeciążenie: Powtarzające się ruchy ramieniem lub obciążenie takie jak podnoszenie ciężkich przedmiotów, powtarzające się rzuty w sporcie, bez odpowiedniego nagrzewania i porządnego rozciągania mięśni barku i ramienia.

 

3. Zwichnięcie barku: Zwichnięcie barku może wystąpić przy urazach lub w wyniku upadków, gdzie kość ramieniowa przemieszcza się względem panewki.

 

4. Uszkodzenie ścięgien: Uszkodzenie ścięgien, takie jak zerwanie ścięgna rotatorów, może powodować silny ból w obrębie barku.

 

5. Zespół ciasnoty podbarkowej: Zespół ciasnoty podbarkowej to skutek ucisku nerwów w obrębie stawu barkowego, powodowanego przez zwężenie przestrzeni między częścią kostną a ścięgnem.

 

6. Zapalenie stawów: Stawy barkowe są wrażliwe na zapalenie, takie jak zapalenie stawów, reumatoidalne zapalenie stawów lub toczeń.

 

7. Stres i napięcie: Długotrwały stres psychiczny i napięcie mogą powodować napięcie mięśniowe w okolicy barku, co prowadzi do bólu.

 

8. Ból przeniesiony z innej części ciała np. dysfunkcja zlokalizowana w odcinku szyjnym kręgosłupa

 

Pamiętaj, że to tylko kilka najczęstszych przyczyn bólu barku i każda osoba może mieć inne przyczyny bólu w tej okolicy.
Jeśli czujesz ból i przeskakiwanie w stawie barkowym, a zakres ruchomości jest ograniczony zaleca się skonsultowanie się z lekarzem w celu dokładnej diagnostyki i leczenia przyczyny bólu barku.

 

Co robić jeśli boli bark?

 

Jeśli boli bark, można podjąć kilka działań w celu złagodzenia bólu:

1. Zastosowanie zimna: Nałożenie lodu lub woreczka z zamrożonymi warzywami przez ręcznik na bolący bark przez około 15-20 minut co kilka godzin może pomóc w zmniejszeniu obrzęku i złagodzeniu bólu.

 

2. Leki przeciwbólowe: Można zastosować leki przeciwbólowe, aby złagodzić ból.

 

3. Ogrzewanie: Aplikacja ciepłego kompresu może pomóc rozluźnić mięśnie i złagodzić ból w barku. Należy jednak pamiętać, że ciepło nie powinno być stosowane w przypadku ostrego urazu lub stanów zapalnych.

 

4. Odpoczynek: Należy dać barkowi czas na odpoczynek i unikanie aktywności, które mogą powiększać ból.

 

W przypadku uporczywego bólu, który nie ustępuje w ciągu kilku dni, należy skonsultować się z lekarzem, aby uzyskać bardziej szczegółową diagnozę i ewentualne leczenie. Mogą być konieczne badania obrazowe lub fizjoterapia w celu ustalenia przyczyny bólu barku i dostosowania odpowiedniego planu leczenia.

 

Czy z bólem barku iść do fizjoterapeuty?

Tak, jeśli masz ból barku, warto udać się do fizjoterapeuty. Fizjoterapeuci są wyspecjalizowani w diagnozowaniu i leczeniu różnych urazów i schorzeń mięśniowo-szkieletowych, w tym bólu barku. Fizjoterapeuta może przeprowadzić kompleksowe badanie, zidentyfikować przyczynę bólu barku i zaproponować odpowiednie metody leczenia, takie jak masaże, ćwiczenia fizyczne, techniki mobilizacji. Wizyta u fizjoterapeuty może pomóc w złagodzeniu bólu, przywróceniu pełnej funkcji barku i poprawie ogólnego stanu zdrowia.

 

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn

Sprawdź inne wpisy